Adventní kalendář pro dospělé

Jako malí jsme loupali čokoládové kostičky z adventního kalendáře. Kolikrát jsme měli chuť otevřít o okýnko víc, ale rodiče nás přísným okem kontrolovali :-)

Říkala jsem si, proč si „nevyrobit“ takový adventní kalendář pro dospělé – takový, který by každý den přinesl nějakou malou radost a který by nás přinejlepším lákal k tomu „otevřít o okýnko víc“.

Než začne prosincový odpočet, máme ještě pár dní na promyšlení a přípravu, takže vám chci poslat malou inspiraci :-)

1. Připravte si adventní kalendář v páru. Dejte dohromady 24 maličkostí, kterými se můžete potěšit navzájem s partnerem nebo partnerkou. Konzultujte spolu své nápady, inspirujte se navzájem nebo se tvařte tajemně, v každém případě do toho jděte s radostí, že každý den něčím malým potěšíte svůj protějšek a každý den se taky budete moct těšit na malé potěšení od něj :-)

2. Připravte si adventní kalendář sami pro sebe. Dejte dohromady 24 maličkostí, kterými můžete potěšit sami sebe. A počínaje 1.prosincem si každý den jednu darujte jako poděkování za to, že jste tak skvělí, že jste celý rok makali, byli užiteční a zasloužíte si pochvalu! :-)

3. Připravte malou radost komukoli ve svém okolí, o kom víte, že má nějaké tajné přání. A pokud nedáte dohromady seznam 24 lidí, kterým byste chtěli udělat radost, nechte něco pro náhodné kolemjdoucí a kompletní cizince.

Nebo to všechno nakombinujte dohromady :-)

 

Buďte kreativní a hoďte to na papír

A čím se vzájemně potěšíte, to už bude záležet na tom, jak budete kreativní. Vůbec nemám na mysli velké dary (ty nejspíš přijdou pod stromečkem), ale spíš malé laskavosti jako pomoct mámě s úklidem nebo pečením, vzít někoho na procházku nebo prostě jenom zavolat tomu, s kým jste dlouho nebyli ve spojení a víte, že ho to potěší.

Udělat si doma lázně, zajít si na dlouho odkládanou masáž, co já vím jaká máte přání.

Nebo prostě udělat dobrý skutek na ulici, když si zrovna vzpomenete – to důležité je právě to vzpomenout si :-)

Myslím si, že nápad super, ale aby to nezůstalo jen u toho aktuálního „jé, to je dobrý“, ale za dvě minuty už o tom nevím. Hoďte to na papír. Rozplánujte si své nápady na konkrétní dny, ať to klapne!

 

Nevymýšlejte jen dárky

Snažíme se tvářit, že Vánoce nejsou jen o dárcích, připomínáme si, že největším darem je společně strávený čas, společné zážitky, vzájemná blízkost a společně prožívaná radost, ale kdo z nás od dárků upustí a vymyslí, jak druhé potěšit činem nebo společným zážitkem nebo jenom milým chováním?

Pokud chcete, aby to byla fakt pořádná výzva, soustřeďte se na to vymyslet víc činů než dárků.

Říkám si, že o nic nejde, ale když tvořím ten svůj vlastní seznam, zjišťuji, že jde o hodně. Jako první mě samozřejmě napadají hmotné věci. Ale nevzdávám se :-)

Takže já svůj seznam už rozpracovaný mám. Chybí mi obsadit nápadem asi 6 dnů, takže je zatím nechávám pro náhodné kolemjdoucí :-)

 

Kdo to dá?

Je to výzva na 24 dní, tak jsem zvědavá, kdo z nás vydrží do konce. Jsem zvědavá, jaká překvapení vymyslíme, jaké pocity to přinese nám samotným a jaké vyvoláme u obdarovaných.

Už teď mě totiž samozřejmě napadá milion výmluv, proč to nemá smysl dělat :-D

Třeba, že to si myslím sice já, že to někoho potěší a ono ho to vůbec nemusí potěšit. Faaajn, i s tímhle rizikem, že se netrefím do toho jdu, protože to nedělám kvůli tomu, aby mi byl někdo vděčný ale proto, že jsem zvědavá, co to udělá se mnou a jestli to dotáhnu do konce.

Nebo třeba, že to je další starost navíc ještě teďka v tom předvánočním nestíhání a že na to nemám čas na takový kraviny :-D Faaaajn, tak to je hodně špatná výmluva jestli ji máte taky. Vymyslet seznam (OK pořád mi 6 věcí chybí) mi doteď zabralo asi 20 minut. Sepsaný „úkoly“ pod sebe mám asi za dvě minuty, takže ta obtížná část může být až realizace, pokud je časově náročná.

Na druhou stranu Jarda se tváří jakože je OK, když vyměním večerní žehlení za masáž pro něj :-D Tak si říkám, kašlete pořád na hledání důvodů proč něco nejde a řekněte si jakou hodnotu to přinese, protože s tím už do toho má smysl jít :-)

Po Novém roce si povíme! :-)

 

Přípravy na Vánoce jsou v plném proudu
a vy přemýšlíte,
čím obdarujete své blízké.

Nezapomeňte obdarovat taky sebe!

Simona Dosedělová
Pomáhám najít cestu z ne-času, ze života, kdy nestíháte, nemáte čas.

Znám způsob, jak z chaotického pobíhání mezi povinnostmi, zachraňováním skomírajících vztahů a smutným pohledem za svými nenaplněnými sny o odpočinku, vytvořit fungující systém a najít tak cestu ke spokojenému a vyrovnanému životu.

Jako koučka naslouchám, podporuji, stavím výzvy i bezpečné prostředí, abyste mohli zažít ten pocit úlevy, když "TO" řeknete nahlas a nenecháte to v sobě shnít!

A protože taky vím, že často dřív raději hledáme odpovědi po vlastní ose, než si řekneme "možná by to bylo fajn s někým probrat", věnuji se problematice sebekoučování a učím, jak si osvojit koučovací schopnosti, jak je uplatňovat sám na sebe a jaká úskalí to obnáší.

Napsala jsem pro vás eBook, který si můžete stáhnout zde: Minikouč do kapsy >>

A víc se o mně dozvíte zde >>
Komentáře
  • MINIKOUČ DO KAPSY

    Nástroj sebepoznání, který Vám pomůže najít odpovědi, když jste v koncích!

  • Facebook
  • Instagram
  • Články na webu psychologie.cz
  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky