Jsem žena, která věří, že...

... zodpovědnost a smysl pro povinnost,
se nevylučuje s úsměvem.

...že kvalitní a podpůrné vztahy jsou založené na laskavosti.

...že jen život, který je doprovázen radostí, je plný život.

 

Koučuji především témata work & life balance
a stávám se vám průvodcem na životních rozcestích.

 

Pomáhám svým klientům (znovu)nacházet:

 • rovnováhu mezi prací a osobním životem,
 • pochopení a laskavost ve vztazích, které žijí,
 • a prostor pro radost, která se někdy zdá být zakázaným ovocem.

Jsem ve své přirozenosti spíš řešitel než ten, kdo vyčkává. Proto zastávám spíš variantu komunikovat spolu důležité věci, přestože jsou nepohodlné, než se před nimi schovávat a nechat je hnít.

Ctím individuální odlišnosti, jedinečnost i autenticitu prožívání.

Věřím, že v sobě nosíme dostatek síly pro to, abychom úspěšně zvládli změny, pro které se v životě rozhodneme.

Smyslem mého života je pečovat o hodnoty - ty, které nosíme v sobě a z velké části nás definují, i o ty o které se opíráme ve vnějším světě a chceme je předávat dalším generacím.

K tomuto přístupu mě dovedly i vlastní pády...

Jedním z nich byl partnerský vztah založený na závislosti, plný ponížení, zloby a manipulace. Vztah s mužem, který mě zasvětil do tajů života s alkoholikem, člověkem emočně nestabilním, výbušným, agresivním. Poznala jsem, jak snadné je podlehnout manipulaci, uvíznout v pavučině lží a pohádek a ztratit sama sebe ve vztahu, který se nekontrolovaně houpe nahoru a dolů. Zjistila jsem taky, jak je složité z takového vztahu uniknout a znovu vytyčit hranice osobní svobody a identity, které mezitím téměř zmizely.

Druhým z pádů bylo přesvědčení, že práce je to nejdůležitější na světě, že práce ze mě dělá hodnotného člověka. Ruku v ruce s tím šlo taky přijetí jakéhosi stavu nutnosti plnit v životě hlavně povinnosti a vše radostné, co život nabízí odsunout na "až zbyde čas"... Zjistila jsem, že je až příliš jednoduché ze svého slovníku pojem "volný čas" vymazat úplně, nahradit ho prací a ztratit díky tomu přátele i úsměv. 

...a z nich jsem si odnesla pár důležitých poznatků:

 • To, co dělá náš život radostným a plným jsou láskyplné vztahy. Když žijeme jen pro práci a povinnosti pohltí celý náš život, vytrácí se radost - naše životodárná energie skomírá a trpí naše nejbližší vztahy.
 • Spokojenost, lásku, respekt, ani uznání si nezískáme tím, že budeme žít podle pravidel, která nám diktuje někdo jiný, ani snahou naplnit (často jen domnělá) očekávání ostatních na úkor vlastních potřeb.
 • Dokud odvozujeme vlastní hodnotu od hodnocení, které nám dopřávají (byť ti nejbližší) lidé kolem nás, nezbavíme se pochybností, které máme sami o sobě a o svých rozhodnutích. Stále budeme mít potřebu si ověřovat, jestli jsme dost a jestli jednáme správně. 
 • Opěrné body musíme hledat sami v sobě - znát své silné stránky, jednat v souladu se svými životními hodnotami a ohlížet se na to, jak se v životě cítíme. To nás daleko spíš dovede ke spokojenosti a dovolí prožívat svůj život jako smysluplný.
 • Chybujeme všichni a je to v pořádku, pokud si z chyb bereme ponaučení a neopakujeme ty stejné přešlapy pořád dokola. Není ale v pořádku za sebou své chyby táhnout, není v pořádku se za jednu chybu trestat stokrát a není v pořádku na svých chybách stavět svou budoucnost.

A protože vím, že často raději nejdřív hledáme odpovědi po vlastní ose, než si řekneme "možná by to bylo fajn s někým probrat",

 • píšu pro vás blog, kde se zamýšlím nad důležitými tématy našich životů, tak mrkněte a třeba rovnou najdete odpověď na některé vaše otázky :-)
 • moje články najdete také na webu psychologie.cz
 • a napsala jsem pro vás eBook s názvem Minikouč do kapsykterý si můžete bezplatně stáhnout >>zde<<

O tom jak pracuji si můžete víc přečíst >>tady<<

a můj osobní příběh najdete >>tady<<

 

Moje zkušenosti

Věnuji se osobnímu i virtuálnímu koučinku.

Jsem certifikovanou koučkou Academy of Coaching Excellence.

Spolupracuji se společností Tutor s.r.o., kde připravuji studenty k přijímacím zkouškám na vysoké školy.

Nejčastěji pracuji s dospělými, ale v minulosti jsem se věnovala také práci s dospívajícími a dětmi např. při vedení adaptačních kurzů, instruktorství aerobicu a výuce tance v mateřských školkách.

Všechno jsou to nezapomenutelné a velmi obohacující zážitky. A zvlášť při práci s malými dětmi jsem si uvědomovala, jak mají v mnohém co učit spíš ony nás, než my dospělí je. Děti jsou vnímavé a zvídavé, čtou mezi řádky, mají touhu poznávat a chuť bavit se a nejsou při tom svázány předpoklady a očekáváním.

Jsou to právě předpoklady, očekávání a s nimi spojené strachy, co často brzdí nás dospělé, když tuto touhu a chuť poznávat, tvořit a bavit se máme. A tak se při své práci snažím se svými klienty hledat a probouzet to zvídavé dítě a vrátit zpět do života radost, která se někde po cestě k dospělosti poztrácela.

 

Vzdělání

Vystudovala jsem Pedagogickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci a část studia strávila na španělské Universidad de Granada.

Absolvovala jsem výcvik koučů "Practitioner ACE" akreditovaný ICF a EMCC pod vedením Norberta Riethofa a Anity Crkalové, seminář Existenciálního koučování s prof. Alfriedem Länglem, certifikovaný výcvik Prázdninové školy Lipnice „Metoda zážitkové pedagogiky“ pod vedením Petry Drahanské.

Pro svůj vlastní rozvoj a klid v duši se věnuji jógové a meditační praxi :-)

Průběžně se stále vzdělávám, dosud nabyté znalosti prohlubuji a přitom objevuji nové směry a nová témata, která mé povědomí o lidském nitru obohacují a rozšiřují.

Formální i neformální vzdělání považuji za nezbytné, ale jsem přesvědčena, že nenahradí to, co nás učí život sám.

Významní učitelé, kteří nás potkávají nemusí mít vždy titul před jménem,
jsou jimi i naše děti, partneři, rodiče, přátelé i nepřátelé.

„Childhood is measured out by sounds and smells and sights, before the dark hour of reason grows.“

John Betjeman